Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
PAZI, NAUKA!
PAZI, NAUKA!
Kako radi hidroelektrana
Hidroelektrane su nastale tako što je čovek došao na ideju da iskoristi energiju vode.
Šta je elektricitet
Sigurno ti se desilo da ti se kosa podiže kada je osušiš ili da osetiš peckanje i čuješ pucketanje kada dodirneš neke stvari. Ono što se tada dešava je da se stvara elektricitet.
Ko je bio Tesla?
Nikola Tesla poznat nam je kao naučnik brilijantnog uma, čiji su izumi ostavili dubok trag u razvoju čovečanstva. Naizmeničnom strujom, koja je njegov najpoznatiji izum, počela je industrijska revolucija, a mnoge njegove patente svakodnevno koristimo.
Industrijska revolucija započeta u Antici
Ono što je malo poznato je da se prva parna mašina pominje u 1. veku nove ere, a njen izumitelj je Heron, poreklom iz Aleksandrije - matematičar i inženjer - koji se smatra jednim od najznačajnijih izumitelja svog vremena.
Poziv za ucešće na online takmičenju “Školski klimatski izazov”
Poziv je namenjen svim osnovcima uzrasta od 8 - 14 godina, njihovim učiteljima i predmetnim nastavnicima iz svih osnovnih škola u Srbiji. Na ovom dizajn maratonu deca uz mentorstvo svojih nastavnika i učitelja osmišljavaju ekološka rešenja problema izazvanih klimatskim promenama u svojoj zajednici i okruženju.
"NADA" Ujedinjenih Arapskih Emirata je stigla na Mars
Svemirska letelica iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja se zove "Amal" - što znači "Nada", ušla je 10. februara 2021. u orbitu planete Mars.
Najveća naučna otkrića u 2020. godini
2020. godina ostaće upamćena po pandemji virusa korona (Covid-19). Čitave godine pažnja javnosti bila je usmerena ka naučnom napredku za razvoj vakcine. Sada kada je vakcinacija uveliko u toku, vreme je da ispratimo rad naučnika koji su napravili nekoliko značajnih koraka u istraživanju.
Počinje 12. Festival Nauke! Dobrodošli u zemlju budućnosti!
Imamo sjajnu vest za vas, počinje 12. Festival Nauke. Ove godine pod sloganom "Dobrodošli u zemlju budućnosti" ova značajna manifestacija donosi zanimljivosti i novine iz sveta nauke, robotike i inžinjerstva.
Od 29. novembra do 2. decembra 2018. godine na Beogradskom sajmu imaćete priliku da vidite svakojake atrakcije.
Saznajte više o gostima, izlagačima i naučnim spektaklima koje je za vas ove godine pripremio Festival Nauke.
Sunovrat tropskog raja
Da li ste čuli za malu ostrvsku državu Nauru? Nalazi se u Pacifiku, odnosno u Mikroneziji. Nauru se smatra za jednu od najmanjih država sveta, sa površinom od svega 21 km2. Broj stanovnika je takođe mali i iznosi nešto više od 13 hiljadastanovnika. Ono što će vam biti posebno interesantno oko ovog ostrva je priča o njegovom strmoglavom usponu i padu.
Kako su nastale piramide u Gizi?
Predstavljamo vam građevine koje su vekovima inspiracija čoveka. Nekada se smatralo da postoje samo u Egiptu i Meksiku, a danas se neprestano otkrivaju nove. Ima ih u Kini, Iranu, Americi, a najstarije su u Grčkoj.